Bilgi Talep Formu

Enflasyon, Beyaz Yakalının Tercihlerini Dönüştürüyor

29 Eylül – 1 Ekim 2023 tarihleri arasında 201 beyaz yakalıyla gerçekleştirdiğimiz "Beyazların Enflasyonla Mücadelesi" araştırması, beyaz yakalıların ulaşımdan tatile, enflasyon ışığında dönüşen ve değişen tercihlerine ışık tutuyor.
blog image

Türkiye’nin önde gelen holding ve kurumsal şirketlerinde profesyonel hayatını sürdüren 201 beyaz yakalının katılımıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre; geride bıraktığımız birkaç ayda beyaz yakalıların enflasyon nedeniyle en çok zor zorlandığı başlıklar; ulaşım-yakıt (%59,7), gıda (%55,2) ve giyim-ayakkabı ve aksesuar (%44,8) olurken, onları sırasıyla ev dışı yeme içme (%37,3) ve konut-kira (%32,8) izledi. Kişisel bakım ise kendisine en son sırada yer buldu (%7,5).

Diğer yandan, beyaz yakalılar geçen yıla kıyasla en çok ev dışı yeme-içme bütçelerini (%29,9) kısarken, onu tatil ve seyahat (%25,4) takip etti. Tüketici elektroniği (%14,9) ile giyim, aksesuar ve ayakkabı ise (%10,4) geçen yıla kıyasla daha az bütçe ayrılan diğer kalemler oldu.

Tatile Çıkanların Oranı Düştü, İlk Tercih Butik Oteller Oldu

Araştırmanın ilginç çıktılarından biri ise beyaz yakalıların tatil tercihine dairdi. Buna göre; 2022 yılında yurtiçinde tatil yapanların oranı %64,2 iken, bu oran 2023 yazında %50,7’ye geriledi. Diğer yandan, bu yıl butik oteller (%54) beyaz yakalıların açık ara ilk tercihi oldu. Onu memlekete (%18) ve 5 yıldızlı otele gidenler (%12) ile kiralık ev tutanlar (%11) izledi.

2022 yılına kıyasla butik otel (2022’de %51) ve memlekete gidenlerin (2022’de %12) payı kısmi de olsa artarken, beş yıldızlı otellerin (%2022’de 17) ve kiralık evlerin payı (2022’de %14) azaldı. Karavan/kamp tatili (%2) ve devre mülk (%5) tercihleri ise son sıraları paylaştı.

Bununla birlikte, toplamda 10 beyaz yakalıdan 4’ü ise tatil yapamadığını (%28,4) ya da yapmayı tercih etmediğini (%11,9) belirtirken, bu oran önceki yıl sırasıyla (%20,9) ve (%6) idi.

10 Beyaz Yakalıdan Birinin Adresi Yurtdışı, Favori Balkanlar

“Beyazların Enflasyonla Mücadelesi” araştırmasına göre yurtdışında tatil yapan beyaz yakalıların oranı 2022 yılı ile benzer şekilde, 10 kişiden biri ile sınırlı kaldı (%9). Azınlıkta olsalar da, yurtdışında tatil yapanların ilk tercihini Balkanlar’daki destinasyonlar oluştururken, onu sırasıyla Kıbrıs, Almanya ve İtalya izledi. Yurtdışını tercih edenlerin belirttiği en temel gerekçe; yurtiçi tatilden çok daha ucuza gelmesi olurken, vizeye gerek olmaması diğer öne çıkan nedendi.

Yakıt masrafları nedeniyle özel araçlarını daha az kullanıyorlar

Araştırmada öne çıkan bir diğer başlık ise ulaşım maliyetleriyle mücadele yöntemleri oldu. Buna göre Beyaz yakalılar ulaşım maliyetleriyle mücadele etmek için en çok özel araçlarını daha az kullanacağını (%32,8) ifade ederken, onu toplu taşıma kullanmayı planlayanlar (%28,4) izledi. 100 kişiden 6’sı ise elektrikli araç satın alacağını ifade etti. Ajandasına e-mobilite çözümlerini yazan beyaz yakalıların satın almayı düşündüğü markalar ise ağırlıklı olarak Eylül ayı sonunda ülke genelinde 5 bin 600 adet satılan yerli otomobil TOGG ve yıkıcı girişimci Elon Musk’ın ikonik markası Tesla oldu.

4 beyaz yakalıdan biri (%25,4) ise ulaşım maliyetleriyle mücadele etmek için herhangi bir önlem almayacağını vurguladı.

‘Ülkedeki en büyük sorun hayat pahalılığı ve göçmenler’ denildi

Beyaz yakalılara 2023 yılının son çeyreğinde Türkiye’nin gündemine yerleşmesi beklenen en önemli iki sorun soruldu. Buna göre; enflasyon ve hayat pahalılığı açık ara (%85,1) Türkiye’yi bekleyen en büyük sorunu olarak kodlanırken, onu biraz gerilerden de olsa göçmen sorunu (%44,8) takip etti. Diğer başlıklar ise şunlar oldu; konut bulamama (%22,4), deprem (%17,9), işsizlik (%17,9) olarak sıralanıyor. Diğer yandan, İklim krizi ise jeo-politik tansiyonda artış ve susuzluk tehlikesiyle birlikte son sıralarda yer aldı.

Araştırma sonuçlarını kamuoyu için değerlendiren AGS Global Kurucusu ve CEO’su Ahmet Güler, enflasyonist baskının beyaz yakalıların tüketim tercihlerini değiştirmeye başladığını belirterek, “Enflasyon bulutu bir süre daha toplumun tüm kesimlerinin olduğu gibi, beyaz yakalıların da üzerinde dolaşmaya devam edecek. Araştırma, yaşam maliyetlerindeki artışın beyaz yakalıların tüketim alışkanlıklarını dönüştürdüğünü dramatik bir şekilde gösteriyor. Nitekim, beyaz yakalılar ev dışı yeme içmeye ve tatil-seyahate ayırdıkları bütçeler konusunda daha temkinli yaklaşıyor. Önümüzdeki dönemde hükümetin tüketici kredilerine ve bazı ürün-hizmetlerdeki taksit sayılarına yönelik uygulamalarının etkilerini talep bazlı enflasyonun ateşinin sönmesi ile birlikte göreceğiz.Bu da beyaz yakalıları tüketim konusunda daha hassas ve dikkatli olmaya itecektir” sözlerini kullandı.

 

RAPORUN TAMAMINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ..

 

Araştırmanın Basın Yansımaları İçin:

📌 TGRT Haber: https://www.youtube.com/watch?v=MBm4KRKifqQ

📌 ST Endüstri Radyo: http://www.agsglobal.com.tr/TR/Medya/beyazlarin-enflasyonla-mucadelesini-konustuk

📌 TRT Radyo 1: https://youtu.be/aauZb3vJvkk?si=s2v8ndXSQMP1EA_Q

📌 Hürriyet: https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/beyaz-yakali-artik-disarda-yemiyor-42359418

📌 Marketing Türkiye: https://www.marketingturkiye.com.tr/haberler/enflasyonda-beyaz-yakali/

📌 Hürriyet Daily News: https://www.hurriyetdailynews.com/while-collar-workers-cutting-on-eating-out-travel-187846

📌 Bloomberg HT: https://www.bloomberght.com/enflasyon-artti-beyaz-yakali-disarida-yemegi-kesti-2341853

📌 Para Dergisi: https://www.paradergi.com.tr/life-style/2023/11/07/enflasyon-beyaz-yakalinin-tercihlerini-donusturuyor

📌 Dünya: https://www.dunya.com/ekonomi/enflasyon-beyaz-yakalilarin-ulasimdan-tatile-kadar-tum-aliskanliklarini-degistirdi-haberi-710353

📌 Aydınlık: https://www.aydinlik.com.tr/haber/beyaz-yakalilar-boyle-etkilendi-432263

📌 Cumhuriyet: https://www.cumhuriyet.com.tr/ekonomi/enflasyon-beyaz-yakalilari-vurdu-yemeden-icmeden-kesildiler-2139648

📌 Karar: https://www.karar.com/ekonomi-haberleri/beyaz-yakalilar-da-hayat-pahaliligina-yenildi-araclar-kapida-kaldi-1805636

📌 Analiz: https://analizgazetesi.com.tr/haber/enflasyon-beyaz-yakalinin-tercihlerini-donusturuyor-8869/

📌 T24: https://t24.com.tr/haber/hayat-pahaliligi-herkesi-vuruyor-beyaz-yakalilar-disarida-yemegi-kesti-ozel-araclar-kapida-kaldi,1138079

📌 Onedio: https://onedio.com/haber/enflasyon-beyaz-yakalilarin-harcamalarini-da-etkiledi-en-zorlayan-harcama-ulasim-ve-yakit-1184775

 

AGSSocial: Sosyo-Ekonomik Araştırmalar ile paydaşlarımız için en net, gerçek ve güvenilir verileri, güçlü içgörüler eşliğinde sunuyor, hızla dönüşen toplumsal beklenti ve taleplere kulak vermenizi sağlıyoruz. 

Resim Galerisi

Flash Haber'de İşin Seyri'ne Konuk Olduk

25 Eylül 2023 | BASINDA AGS

Gençlik: Algılar ve Ötesi

02 Aralık 2020 | BLOG

TVNET "Makroskop" Programına Konuk Olduk

30 Mayıs 2020 | BASINDA AGS

17. MÜSİAD Expo'da Yerimizi Aldık

25 Kasım 2018 | BÜLTEN

İş Dünyası ABD'ye Güvenmiyor

06 Şubat 2018 | BÜLTEN

AGS Global, TÜAD Ailesine Katıldı

01 Aralık 2017 | BÜLTEN

Bir Öykü.. AGS Global

05 Ekim 2011 | BLOG

Hedefe ulaşmanız için sizinle çalışmaya hazırız