Bilgi Talep Formu

Türk İş Dünyası Barış Pınarı Harekatı İçin Tek Yürek: Her 3 İş İnsanından 2’si Trump’ı Ciddiye Almıyor

‘Barış Pınarı Harekatına’ yönelik iş dünyasının bakış açısına ışık tutan kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdik.
blog image

AGS Global olarak farklı sektörlerden 384 iş insanını kapsayan araştırmamızla Barış Pınarı Harekatı'na yönelik iş dünyasının bakış açısına ışık tuttuk.

İş Çevrelerine Göre; Sınırın Güvenliği, Terör Koridorunun Temizlenmesi ve Mülteci Sorunu için Harekat Zaten Kaçınılmazdı 

Ankete katılan iş insanlarının yüzde 83'ü Türk Silahlı Kuvvetlerinin Barış Pınarı Harekâtını  "olumlu" olarak değerlendirirken, yüzde 8'i  "olumsuz" yanıtını verdi. "ne olumlu ne olumsuz" diye değerlendirenlerin oranı ise yüzde 9. Ankete katılanların yüzde 60’ı Barış Pınarı Harekâtının Türk Dış Politikasına "olumlu" katkısı olacağını belirtirken yüzde 30’u "olumsuz" etkilerinin olacağını belirtmiştir. Katılımcıların yüzde 10’u ise uluslararası ilişkilerin etkilenmeyeceği görüşünde.

İş Dünyasına Göre ABD Başkanı Donald Trump'ın operasyona ilişkin açıklamaları Barış Pınarı Harekâtı’nı etkilemiyor!

Ankete katılan iş insanlarının yüzde 63’üne göre ABD Başkanının yapmış olduğu açıklamalar ve özellikle sosyal medya üzerinden verdiği mesajlar Türkiye’nin harekatını olumlu yada olumsuz etkilemiyor. İş çevrelerinin yüzde 22’si yapılan açıklamaların süreci "olumsuz" etkilediğini, yüzde 15’i ise bilakis"olumlu" etkisi olduğunu belirtmiştir.  

2020’de büyüme beklentisi ve ihtiyatlı iyimserlik dikkat çekiyor 

Araştırmaya katılan iş insanlarına 2020 için Türkiye ekonomine dair beklentisi de soruldu. Ankete katılan iş insanlarının yüzde 50'si 2020’de Türkiye ekonomisinin olumlu bir seyir izleyeceğini, yüzde 38’i ise olumsuz bir seyir izleyeceğini belirtmiştir. Belirsizlik olacağını belirtenlerin oranı ise yüzde 12.

AGS Global Araştırma Kurucu Ortağı Ahmet GÜLER, araştırmaya ilişkin yaptığı değerlendirmede;  ‘Araştırma sonuçları iş insanımızın konuya bakışına ilişkin oldukça ilginç veriler sunuyor. Örneğin Fırat’ın doğusuna yapılan bu harekâtın Türk dış politikasını ve uluslararası ilişkilerini olumlu etkileyecek diyenlerin oranı yüzde 60 iken, harekatın bütünüyle desteklenme oranı ise yüzde 80’lerin üzerinde. Denilebilir ki uluslararası arenada çifte standart ile tecrit bile edilsek iş dünyasına göre harekât kaçınılmaz bir hal almıştı’. 

GÜLER; Araştırma sonuçlarından süzülen bir diğer çarpıcı sonuç ise her 3 iş insanından 2’sinin ABD Başkanı Trump’ın açıklamalarını ciddiye almaması. Bu yeni durum aynı zamanda uluslararası diplomasinin de geldiği nokta itibariyle, özellikle ABD açısından oldukça düşündürücü‘ derken, ‘Türkiye’nin çevresel ve bölgesel riskler ile sıcak çatışma ortamının içinde olmasına ve tek başına mücadele etmesine rağmen önümüzdeki yıl için iş dünyasının pozitif beklenti içerisinde olması ülke ekonomimiz için oldukça umut verici bir durumdur’ ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

 

Araştırmamızın Basın Yansımaları:

📌 https://www.star.com.tr/guncel/turk-is-dunyasi-baris-pinari-icin-tek-yurek-iste-anket-sonuclari-haber-1487171/

📌 http://www.gunes.com/ekonomi/turk-is-dunyasi-baris-pinari-harekati-icin-tek-yurek-her-3-is-insanindan-2-si-trump-i-ciddiye-almiyor-1029498

📌 https://www.aksam.com.tr/guncel/turk-is-dunyasindan-harekata-tam-destek-iste-carpici-sonuclar/haber-1014038

 

AGSSocial: Sosyo-Ekonomik Araştırmalar ile paydaşlarımız için en net, gerçek ve güvenilir verileri, güçlü içgörüler eşliğinde sunuyor, hızla dönüşen toplumsal beklenti ve taleplere kulak vermenizi sağlıyoruz. 

Flash Haber'de İşin Seyri'ne Konuk Olduk

25 Eylül 2023 | BASINDA AGS

Gençlik: Algılar ve Ötesi

02 Aralık 2020 | BLOG

TVNET "Makroskop" Programına Konuk Olduk

30 Mayıs 2020 | BASINDA AGS

17. MÜSİAD Expo'da Yerimizi Aldık

25 Kasım 2018 | BÜLTEN

İş Dünyası ABD'ye Güvenmiyor

06 Şubat 2018 | BÜLTEN

AGS Global, TÜAD Ailesine Katıldı

01 Aralık 2017 | BÜLTEN

Bir Öykü.. AGS Global

05 Ekim 2011 | BLOG

Hedefe ulaşmanız için sizinle çalışmaya hazırız