Bilgi Talep Formu

İş Dünyasına Göre Öncelik Enflasyonun Düşürülmesi

245 şirketle yaptığımız araştırma yeni ekonomi yönetiminden beklentileri ortaya koydu. Türk iş dünyası enflasyonun bir an önce dizginlenmesini ve finansmana erişimin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyor. İşletmeler, nitelikli iş gücü eksikliğine de dikkat çekiyor.
blog image

Seçimlerin ardından Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanmasıyla Türkiye ekonomisi yeni bir döneme girerken, iş dünyasının beklentileri de farklılaştı. AGS Global, işletmelere yeni ekonomi yönetiminden ne beklediklerini sordu. 245 şirketin üst yöneticileri ile gerçekleştirilen araştırmada çarpıcı sonuçlar elde edildi.

Araştırmada, ‘Şirketinizi önümüzdeki dönemde en çok hangi konuların zorlayacağını düşünüyorsunuz?’ sorusuna 13 şık verildi ve sadece 5 seçim yapılması istendi. Yöneticiler, yüzde 70,7 ile çalışan maliyetlerinin firmaları zorlayacağını belirtti. İkinci sırada yüzde 56,1 ile finansmana erişim, üçüncü sırada yüzde 36,6 ile nitelikli iş gücü eksikliği yer aldı. Türk iş dünyası, enflasyonun bir an önce düşülmesini ve kredi kanallarının önündeki engellerin kaldırılmasını istiyor.

İş Dünyasının Yüzde 63,4'ü Temkinli

İş Dünyası Duygu Barometresi’nde ‘temkinli bekleyişe devam’ diyenler son yılların zirvesine tırmandı. İştahlı büyüme yanlıları kısıtlı bir oranda kaldı. Yöneticilerin yüzde 63,4’ü temkinli olduklarını söylerken, yüzde 17,1’i içe kapanma ve daralmayı düşünüyor. Yine yüzde 17,1’i fırsatlar için tetikte olduğunu ifade ederken, yatırım iştahı yüksek olanların oranı yüzde 2,4 seviyesinde.

Tazminatlar İşletmeleri Zorlayacak

İş dünyası temsilcilerini yeni dönemde zorlayacak konulardan biri de EYT’nin getirdiği sorunlar olarak AGS Global’in araştırma sonuçlarına yansıdı. ‘EYT kararı işletmenizi nasıl etkiledi?’ sorusuna işletmeler çoklu cevap verdi. Üst yöneticilerin yüzde 48,8’i yüklü tazminat borcu oluştuğunu dile getirdi. EYT nedeniyle kalifiye eleman sıkıntısı çekenlerin oranı ise yüzde 24,4 oldu. İşletmelerin yüzde 12,2’si yatırım planlarının aksadığını kaydetti.

Faiz Politikasına Sınırlı Destek

Merkez Bankası’nın yeni dönemdeki ilk toplantısında faizi yüzde 15’e yükseltmesi şirketlerin yüzde 60,7’sinin desteğini aldı. Yüzde 22,2’si oranı beğenmezken, kararsızlar yüzde 17,1 olarak gerçekleşti. Ekonomi yönetiminin kısa vadede başarılı olabileceği konular arasında yüzde 26,8 ile finansman sorununun çözülmesi, yüzde 24,4 ile yabancı yatırımcı girişi, yüzde 19,5 ile daha güçlü iş yapma ortamı öne çıktı. Ekonomi için neler yapılması konusundaki fikirleri de sorulan iş dünyası; reformların hayata geçirilmesi, maaş zamları yerine enflasyonun düşürülmesi, tasarruf edilmesi konusunda fikir birliği içinde bulunuyor.

Krediye Erişim Karamsar Havayı Dağıtır

AGS Global Araştırma Kurucusu ve CEO’su Ahmet Güler, sonuçlara iş dünyasının karamsarlığının damga vurduğunu söyledi. Güler, “Seçimin hemen sonrasında başlayan olumlu hava yerini tedirginliğe bıraktı. Rasyonaliteye yaklaşana kadar faiz politikalarına destek var. Ancak bu faizlerin de ötesine geçilirse iş dünyası ayağına basıldığını hisseder. Ayrıca iş dünyası temsilcileri ekonomi yönetiminden sözlü yönlendirmelerin daha sağlıklı yapılmasını ve iletişimi güçlü tutmasını talep ediyor. İstikrar sağlanır ve ihtiyaç duyulduğunda krediye erişimin önü açılırsa iş dünyasının üzerindeki karamsarlık dağılır” dedi.

 

Araştırmanın Künyesi

Araştırma; bağımsız araştırma şirketi AGS Global tarafından 13-14 Temmuz 2023 tarihleri arasında online yöntemle Türkiye’nin önde gelen sanayi ve ticaret şehirlerinden firma sahibi ve C seviye yönetici 245 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

RAPORUN TAMAMINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ..

 

Araştırmanın Basın Yansımaları İçin:

📌 Yeni Şafak: https://www.yenisafak.com/ekonomi/oncelik-enflasyonun-dusurulmesi-4546594

📌 Business World Global: https://www.businessworldglobal.com/is-dunyasi-ekonomide-dogru-hamleler-bekliyor/

 

AGSSocial: Sosyo-Ekonomik Araştırmalar ile paydaşlarımız için en net, gerçek ve güvenilir verileri, güçlü içgörüler eşliğinde sunuyor, hızla dönüşen toplumsal beklenti ve taleplere kulak vermenizi sağlıyoruz. 

Resim Galerisi

Flash Haber'de İşin Seyri'ne Konuk Olduk

25 Eylül 2023 | BASINDA AGS

Gençlik: Algılar ve Ötesi

02 Aralık 2020 | BLOG

TVNET "Makroskop" Programına Konuk Olduk

30 Mayıs 2020 | BASINDA AGS

17. MÜSİAD Expo'da Yerimizi Aldık

25 Kasım 2018 | BÜLTEN

İş Dünyası ABD'ye Güvenmiyor

06 Şubat 2018 | BÜLTEN

AGS Global, TÜAD Ailesine Katıldı

01 Aralık 2017 | BÜLTEN

Bir Öykü.. AGS Global

05 Ekim 2011 | BLOG

Hedefe ulaşmanız için sizinle çalışmaya hazırız