Bilgi Talep Formu

İstanbul'un Lojistik Üssü Olması İçin Yeni Tesis Gerekli

AGS Global olarak İstanbul lojistik firmalarının ve kamyoncu esnafının "tesis ihtiyacını" inceledik. İstanbul ve Kocaeli'de lojistik sektör temsilcileri ile gerçekleştirdiğimiz araştırma 186 tır şoförü ve 44 lojistik firması ile yüz yüze görüşmeleri kapsıyor.
blog image

AGS Global olarak İstanbul ve Kocaeli'de lojistik sektör temsilcileri ile gerçekleştirdiğimiz araştırma 186 tır şoförü ve 44 lojistik firması ile yüz yüze görüşmeleri kapsıyor.

İstanbul kamyoncu esnafının modern tesis talebine dikkat çeken AGS Global Kurucu Ortağı Abdülkadir SICAKYÜZ, şehir genelinde faaliyet gösteren mevcut tır parklarından memnuniyet düzeyinin yüzde 29 olduğunu belirterek, "Kamyoncu esnafı ve lojistik firmaları İstanbul'a yeni ve modern tesislerin inşa edilmesi gerekliliği konusunda ortak kanaat taşıyor" ifadesini kullandı.

İstanbul'da modern tır parklarının faaliyete geçirilmesi konusunda sektörün ciddi beklentisi olduğunu aktaran SICAKYÜZ, şehir genelinde faaliyet gösteren mevcut tır parklarından memnuniyet düzeyinin yüzde 29 olduğunu, kamyoncu esnafının ve lojistik firmalarının İstanbul'a yeni ve modern tesislerin inşa edilmesi gerekliliği konusunda ortak kanaat taşıdığını kaydetti.

SICAKYÜZ, araştırma kapsamında memnun olunmayan yönlerin başında yüzde 90,3 ile düzensiz ve eski yapılanma, yüzde 83,9 ile yetersiz sosyal alan, yüzde 81,7 ile park ücretlerinin yüksek olmasının geldiğini vurguladı.

Kamyoncu esnafının mevcut tır parklarında yüklerinin ve yakıtlarının çalındığını, yük indirme-yükleme olanaklarının olmadığını ve genel temizlik hizmetlerinin yetersiz olduğundan şikayet ettiğini anlatan SICAKYÜZ, "Araştırmaya katılan sektör temsilcileri modern ve yeni tır parkları istiyor. Modern ve yeni tır parklarının yapılması en çok istenen bölgelerin başında yüzde 54,5 ile İkitelli gelirken, onu yüzde 36,4 ile Tuzla-Pendik bölgesi, yüzde 27,3 ile Gebze ve Hadımköy takip ediyor" ifadelerini kullandı.

SICAKYÜZ, araştırmaya katılan sektör temsilcilerinin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile İstanbul'daki belediyelerin inisiyatif alarak yeni tesislerin kurulmasına öncülük etmesini istediğini bildirdi.

 "İstanbul'un lojistik üssü olması için yeni tesis gerekli"

SICAKYÜZ, kamyoncu esnafının tesislerde en çok yeme, içme ve konaklama hizmetleri, araç bakım onarım hizmetleri, kapalı sosyal alanlar ve güvenlik istediğini kaydederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Nakliye firmalarının temsilcilerinin yüzde 91'i benzer iş yapan firmalarla aynı çatı altında çalışmak istiyor. Bu sayede işlerin daha iyi yürüyeceğini düşünüyorlar. Komisyoncular için de iyi planlanmış ofislerin olduğu tesisler inşa edilmelidir. Türkiye, Asya ile Avrupa kıtaları arasında yer alan, bulunduğu stratejik alandaki mevcut ve potansiyel pazarlara dağıtım ve hizmet verebilecek lojistik üs konumuna sahip bir ülkedir. Ayrıca Kuzey Afrika ve Orta Asya ülkeleri için transit geçiş ülkesidir.

Türkiye'nin dünyanın en önemli enerji yolları üzerinde bulunması sebebiyle diğer ülkelerle arasında oluşan ticaret bağı, Türkiye'nin lojistik sektöründe operasyonel gücünü arttırmaktadır. Türkiye'nin özellikle İstanbul'un bu iki özellik göz önüne alındığında stratejik bir konuma sahip olduğu bilinmektedir. İstanbul'un bir lojistik üssü olabilmesi adına yeni ve modern kamyon ve tır parklarının hayata geçirilmesi elzemdir. Bu konuda kamunun gerekli inisiyatifi alarak çalışmaları başlatması gerekmektedir".

SICAKYÜZ, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile İstanbul Yeni Havalimanı gibi projelerin ulaştırma sektörüne ciddi katkıları olacağını belirterek, bunun yanı sıra sektör profesyonellerinin taleplerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini bildirdi.

 

Araştırmamızın Basın Yansımaları:

📌 https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/finans/istanbul-kamyoncu-esnafi-modern-tesis-istiyor/643810

📌 http://www.star.com.tr/yerel-haberler/istanbul-kamyoncu-esnafi-modern-tesis-istiyor-3555371/

📌 http://beyazgazete.com/haber/2018/3/1/istanbul-kamyoncu-esnafi-modern-tesis-istiyor-4356205.html

📌 https://www.sondakika.com/haber/haber-istanbul-kamyoncu-esnafi-modern-tesis-istiyor-10613663/

📌 http://www.mynet.com/istanbul-kamyoncu-esnafi-modern-tesis-istiyor-110103797258

📌https://www.timeturk.com/istanbul-kamyoncu-esnafi-modern-tesis-istiyor/haber-857660

 

AGSSocial: Sosyo-Ekonomik Araştırmalar ile paydaşlarımız için en net, gerçek ve güvenilir verileri, güçlü içgörüler eşliğinde sunuyor, hızla dönüşen toplumsal beklenti ve taleplere kulak vermenizi sağlıyoruz. 

 

Resim Galerisi

Flash Haber'de İşin Seyri'ne Konuk Olduk

25 Eylül 2023 | BASINDA AGS

Gençlik: Algılar ve Ötesi

02 Aralık 2020 | BLOG

TVNET "Makroskop" Programına Konuk Olduk

30 Mayıs 2020 | BASINDA AGS

17. MÜSİAD Expo'da Yerimizi Aldık

25 Kasım 2018 | BÜLTEN

İş Dünyası ABD'ye Güvenmiyor

06 Şubat 2018 | BÜLTEN

AGS Global, TÜAD Ailesine Katıldı

01 Aralık 2017 | BÜLTEN

Bir Öykü.. AGS Global

05 Ekim 2011 | BLOG

Hedefe ulaşmanız için sizinle çalışmaya hazırız