Bilgi Talep Formu

Yeni Kabine İş Dünyasında İyimserliği Yükseltti

5-6 Haziran 2023 tarihleri arasında Türkiye’nin önde gelen sanayi ve ticaret şehirlerinden 218 firma sahibi ve C seviye yöneticiyle gerçekleştirdiğimiz araştırma, iş dünyasının yeni kabine ve ekonomi yönetimine bakışına dair ilgi çekici veriler içeriyor.
blog image

Türkiye, 28 Mayıs’ta ikinci turunu geride bıraktığı seçimle yeni iktidarı belirledi. “Yeni ekonomi politikası” tartışmaları ışığında uzun süredir finansmana erişim, rekabetçi kur, negatif faiz ve enflasyon gibi başlıklarla meşgul olan iş dünyası ise gözünü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yeni kabineye dikti.

AGS Global Araştırma, iş dünyasının yeni kabineye ve başta Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek olmak üzere yeni ekonomi yönetimine bakışına odaklanan bir araştırma hazırladı. 5-6 Haziran 2023 tarihleri arasında Türkiye’nin önde gelen sanayi ve ticaret şehirlerinden 218 firma sahibi ve C seviye yöneticinin katıldığı araştırma ilgi çekici veriler içeriyor.

İş Dünyası Yeni Kabineye Olumlu Yaklaşıyor

Araştırmaya katılan 10 iş insanından 7’si yeni açıklanan kabineye olumlu baktığını ifade ederken, %10,1’lik kısmı ise “olumsuz” baktığını belirtiyor. Diğer yandan, iş dünyası Cumhuriyet’in yeni yüzyılının ilk kabinesine 10 üzerinden ortalama 7,5 puan veriyor.

Ekonominin Patronu Mehmet Şimşek’e Güven Yüksek

Araştırma kapsamında iş dünyası temsilcilerinin %65,1’i ekonominin yeni patronu Mehmet Şimşek’in aranan kan olduğunu düşünürken, “piyasa dostu” bir mesaj aldıklarını ifade ediyor. Şimşek’in başarısı konusunda kararsızların oranı %23,9 olurken, Şimşek yönetimindeki ekonominin başarılı performans sergileyemeyeceğini belirtenlerin oranı ise %11.

Yeni Bakan Bolat Döneminde İhracat Artacak

İş dünyası STK’ları ve reel sektörde uzun yıllara dayalı tecrübeye sahip yeni Ticaret Bakanı Ömer Bolat döneminde ihracatın vites yükselteceğini belirten iş insanlarının oranı %61,5. Buna karşılık ihracatta başarılı performansın sergilenmeyeceğini düşünenler ise %11,9 ile sınırlı kalıyor.

Cevdet Yılmaz İsmi Güven Veriyor

Eski Kalkınma Bakanı ve yeni kabinenin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, araştırmaya katılan 2 iş insanından birisine göre (%50,5) «piyasalar» için olumlu mesaj anlamına geliyor. Buna karşın kararsızların oranı ise %37,6. Yılmaz ismini olumsuz değerlendirenlerin oranı ise %11,9.

İş Dünyası Faizlerde Dengelenme ve Yabancı Yatırımcı Girişi Bekliyor

İş dünyasına göre Yeni Kabine’nin etkisi ilk olarak faizlerde dengelenme (%56,3) ve yabancı yatırım girişinde (%54,9) «pozitif etkisini» gösterecek. Onu izleyen alanlar ise finansmana erişim/kredilerin açılması (%49,3), küresel finans kuruluşları nezdinde itibarın yükselmesi (%49,3) olacak.

Diğer yandan, kısa vadede döviz kurunda düşüş ve istihdam artışı ise iş dünyasının beklentileri arasında kendisine en az beklenti yaratan başlıklar konumunda.

İş Dünyasında Olumlu Hava Yükselişte

Araştırmaya katılan iş insanlarına 2023 yılının ikinci yarısına ilişkin genel yaklaşımı sorulduğunda %48,6 ile “fırsatlar için tetikte” diyenler öne çıkarken, onu iştahlı büyüme yanlıları (%27,5) izliyor.

Araştırma sonuçlarını kamuoyuna değerlendiren AGS Global Araştırma Kurucusu ve CEO’su Ahmet GÜLER; “Seçim gündemini geride bırakan iş dünyası gözünü yeni kabineye ve elbette büyük merakla beklediği yeni ekonomi yönetimine dikmişti. Mehmet Şimşek, Ömer Bolat ve Cevdet Yılmaz isimleri, öyle görülüyor ki iş dünyasının beklentilerini karşılamış durumda. Nitekim, her çeyrekte ölçtüğümüz İş Dünyası Duygu Barometresi’nde uzun süre sonra temkinli bekleyişi sürdürenlerin yerini fırsatlar için tetikte bekleyenlere bıraktığını yani iş yapma iştahının arttığını tespit ettik” dedi.

İş dünyasının mesajın ötesinde icraat görmek isteyeceğinin altını çizen GÜLER, “Cumhuriyetimizin 100. Yılında kurulan yeni kabineden ve ekonomi yönetiminden beklentiler büyük. Yeni kabine tecrübeli ve liyakatli bir ekip görüntüsü veriyor. Ancak Mehmet Şimşek ismi şimdiden piyasalarda olumlu fiyatlansa da, başta enflasyon, faiz ve rekabetçi kur olmak üzere zorlu bir ajandaya sahip. Üstelik, bir seneden az süre sonra yerel seçimler gerçekleşecek ve radikal makas değişiklikleri için manevra alanı oldukça kısıtlı. Diğer yandan, Türkiye’nin üretim, yatırım ve ihracatta kan kaybetmeden yola devam etmesi gerekiyor. Bu nedenle, şimdiden iş dünyasına sirayet eden iyimserliğin sürmesi için mesajdan icraata güçlü ve ikna edici bir geçiş gerekiyor.” diyerek sözlerine son verdi. 

 

Araştırmanın Künyesi

Araştırma; bağımsız araştırma şirketi AGS Global tarafından 5-6 Haziran 2023 tarihleri arasında online yöntemle Türkiye’nin önde gelen sanayi ve ticaret şehirlerinden firma sahibi ve C seviye yönetici 218 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

RAPORUN TAMAMINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ..

 

Araştırmanın Basın Yansımaları İçin:

📌 NB Ekonomi Gazetesi: https://www.ekonomim.com/ekonomi/yeni-kabine-is-dunyasinda-iyimserligi-yukseltti-haberi-697438

 

AGSSocial: Sosyo-Ekonomik Araştırmalar ile paydaşlarımız için en net, gerçek ve güvenilir verileri, güçlü içgörüler eşliğinde sunuyor, hızla dönüşen toplumsal beklenti ve taleplere kulak vermenizi sağlıyoruz. 

Resim Galerisi

Flash Haber'de İşin Seyri'ne Konuk Olduk

25 Eylül 2023 | BASINDA AGS

Gençlik: Algılar ve Ötesi

02 Aralık 2020 | BLOG

TVNET "Makroskop" Programına Konuk Olduk

30 Mayıs 2020 | BASINDA AGS

17. MÜSİAD Expo'da Yerimizi Aldık

25 Kasım 2018 | BÜLTEN

İş Dünyası ABD'ye Güvenmiyor

06 Şubat 2018 | BÜLTEN

AGS Global, TÜAD Ailesine Katıldı

01 Aralık 2017 | BÜLTEN

Bir Öykü.. AGS Global

05 Ekim 2011 | BLOG

Hedefe ulaşmanız için sizinle çalışmaya hazırız