Bilgi Talep Formu

AGS Global, Yabancıya Gayrimenkul Satışının Nabzını GİGDEKS ile Ölçecek

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) ile birlikte hayata geçirdiğimiz "gayrimenkulde yabancıya satışın nabzını ölçen ilk endeks" GİGDEKS'in lansmanını gerçekleştirdik.
blog image

AGS Global Araştırma ve Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) iş birliğiyle hazırlanan ilk yabancıya konut satış endeksi GİGDEKS'in tanıtımı gerçekleştirildi.

GİGDER üyelerinin satış fiyatından yöntemine ve güncel sektör beklentilerine kadar pek çok soruya verdikleri yanıtların düzenli olarak raporlanmasına ve gerçekçi bir eğilim ortaya koymasına dayanan çalışmanın, 3 ayda bir raporlanması amaçlanıyor. Tanıtım toplantısında konuşan GİGDER Başkanı Ömer Faruk AKBAL, GİGDEKS araştırmasının, 30 üye firmanın, geride kalan üçüncü çeyrekteki yabancıya gayrimenkul satışlarının adet, ciro ve ortalama satış fiyatı bazında nabzını tuttuğunu bildirdi. Endeksin sektörün hedeflerine ulaşmasında bir denetleme görevi göreceğini kaydeden AKBAL, "GİGDEKS, Türkiye'de yabancıya gayrimenkul satışının ortalama birim fiyatını ortaya çıkaran, fiyat beklentilerini ise gerçekçi biçimde ortaya koymayı mümkün kılacak, yabancıya satışın nabzını tutacak ve hedeflere ulaşıp ulaşmadığımızı test edebilmeye imkan verecek, eşsiz bir veri seti" ifadelerini kullandı.

AKBAL, ocakta yabancıya ortalama konut satış fiyatını 161 bin 500 dolar olarak tespit ettiklerini anımsatarak, "Bu fiyatı baz değer (100 puan) olarak kabul edersek, nisan-haziran döneminde 194 bin 602 dolarla 120,5 puana yükselen GİGDEKS, geride bıraktığımız çeyrekte yükselişini sürdürerek 196 bin 37 dolarla 121,4 baz puana ulaştı. Ortalama konut satış fiyatında yaşanan değer artışı eylülde yıl başına göre yüzde 21 oldu" açıklamasında bulundu.

Satış değerini 2025'te 225 bin dolara yükseltmeyi hedeflediklerini kaydeden AKBAL, hayata geçirdikleri uygulamalarla sektörde ne kadar yol aldıklarını 3 ayda bir yayınlayacakları GİGDEKS veri setleriyle takip edeceklerini bildirdi.

AGS Global Araştırma Kurucu Ortağı Ahmet GÜLER ise GİGDEKS verilerinin bundan sonra düzenli olarak Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarının ilk haftasında yayınlanacağını bildirdi.

Gayrimenkul sektörünün bilimsel dayanağa sahip araştırmalara ve veri bazlı analizlere artık daha çok ihtiyacının bulunduğunu aktaran GÜLER, "Ancak gerçekçi eğilimleri ortaya koymaya yarayan veriler geliştirerek sektöre ilişkin sağlıklı değerlendirmeler ve isabetli öngörüler yapabiliriz. GİGDEKS, bu açıdan yine sektörde önemli bir açığı dolduracak" değerlendirmesinde bulundu.

 

Basın Yansımaları İçin:

 

📌 "Anadolu Ajansı": https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/yabancilara-satilan-konutun-ortalama-degeri-196-bin-dolari-asti/2404557

📌 "Dünya": https://www.dunya.com/sektorler/emlak/yabanciya-satisa-15-gunluk-zarar-18-milyar-tlye-cikti-haberi-637919

📌 "Milliyet.": https://www.milliyet.com.tr/emlak/yabancilara-yapilan-konutlarin-ortalama-degeri-temmuz-eylul-doneminde-196-bin-37-dolara-ulasti-6628790

📌 "Hürriyet": https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/yabanciya-konut-satisi-duzenlemeye-takildi-41926457

📌 "Platin Dergisi": https://www.platinonline.com/emlak/gigder-gayrimenkulde-yabanciya-satisi-gigdeks-ile-olcecek-1080644

 

Resim Galerisi

Flash Haber'de İşin Seyri'ne Konuk Olduk

25 Eylül 2023 | BASINDA AGS

Gençlik: Algılar ve Ötesi

02 Aralık 2020 | BLOG

TVNET "Makroskop" Programına Konuk Olduk

30 Mayıs 2020 | BASINDA AGS

17. MÜSİAD Expo'da Yerimizi Aldık

25 Kasım 2018 | BÜLTEN

İş Dünyası ABD'ye Güvenmiyor

06 Şubat 2018 | BÜLTEN

AGS Global, TÜAD Ailesine Katıldı

01 Aralık 2017 | BÜLTEN

Bir Öykü.. AGS Global

05 Ekim 2011 | BLOG

Hedefe ulaşmanız için sizinle çalışmaya hazırız